Byliśmy na „osiemnastce”

Byliśmy na  „osiemnastce”

A dokładniej sami  na nią zaprosiliśmy się. Bowiem 1 maja 2004r. Polska i 9 innych państw Europy została przyjęta do Unii Europejskiej. Z prostej arytmetyki wynika, że nastąpiło to równo 18 lat temu.

W wieku pełnoletniości naszego kraju w strukturach unijnych postanowiliśmy sprawdzić , jak w naszej najbliższej okolicy prezentuje się Jubilatka w majowej okrasie. Dodatkowym bodźcem do naszego wyjazdu rowerowego było przypadające w Zjednoczonej Europie 9 maja święto – Dzień Unii Europejskiej. Z samego rana zatem, obdarzeni pięknym słońcem, rozpoczęliśmy objazd naszej małej ojczyzny poszukując śladów wsparcia funduszy unijnych w mijanym z perspektywy roweru majowym krajobrazie. Z punktu widzenia rowerzysty najważniejszym elementem – poza rowerem – który podnosi komfort jazdy jest stan dróg.  Różnych kategorii dróg. Podróżowaliśmy drogami gminnymi, powiatowymi i wojewódzką. Wszędzie spotykaliśmy tablice informujące z jakich funduszy nastąpiły budowy lub remonty dróg. Tych tablic jest naprawdę sporo. Jaskółką na mapie Bychawy jest pierwszy ( być może, że nie ostatni) odcinek prawdziwej ścieżki rowerowej, po której całym naszym peletonem z przyjemnością przejechaliśmy. Żeby jednak nasza euforia europejskości nowej inwestycji nie przesłoniła nam krytycznego spojrzenia, należy uczciwie przyznać, że jechaliśmy również drogami, które wymagają pilnego remontu, a jazda po nich dla rowerzystów jest wymagająca. Jednaj radość z jazdy, ze wspólnego wreszcie podróżowania rowerami  po latach pandemii przyćmiła małe, jak się okazało niedogodności. W sumie podczas pikniku rowerowego śladami funduszy Unii Europejskiej przebyliśmy dystans 40 km na 18 lat Polski w Zjednoczonej Europie. Czy to dużo? Dla jednych z nas pewnie tak, dla innych niekoniecznie. Najważniejsze jednak, że po latach nauki zdalnej w szkole każda aktywność fizyczna, pot i zmęczenie hartujące organizm są pożądane. Dotyczy to nie tylko uczniów, ale i opiekunów.  Stary nieśmiertelny slogan głosi „Ruch to zdrowie”. Warto więc w majowej scenerii – na co dzień i od święta jak najczęściej wcielać go w życie. Nie tylko w kole rowerowym „Fabryka wycieczek”.

Z okazji święta Unii Europejskiej nasze szkolne koło rowerowe zostało doposażone ciekawymi publikacjami o funkcjonowaniu UE i materiałami promocyjnymi przez partnera koła rowerowego  – Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, z którą mamy już wieloletnią i niezawodną współpracę.