Majowe Święta. Majowe Rocznice 2020

Maj jest szczególny dlatego, że jest miesiącem bogatym w narodowe święta i ważne rocznice wydarzeń historycznych. Pamiętajmy o naszej historii, bo dała nam o wiele więcej, niż tylko kilka dni wolnych od nauki i pracy na początku maja. Jesteśmy społecznością, która po przyjęciu przez Radę Miejską uchwały  w sprawie nadania imienia Polski Niepodległej Szkole Podstawowej w Bychawie realizuje zadania związane z procedurą nadania szkole imienia.  Warto w tym miejscu cofnąć się w czasie historycznym i zaakcentować wydarzenia będące fundamentem historii i tradycji naszego państwa.

1 maja – ŚWIĘTO PRACY

Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone corocznie 1 maja od 1890 r. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.

1 maja  – POLSKA w UNII EUROPEJSKIEJ

Tego dnia w 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Europa to my! Jesteśmy Europejczykami! Jesteśmy z tego dumni!

 

 

 

 

 

2 maja  – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

 

 

 

 

Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. obchodzone między świętami  1 maja i 3 maja. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą.

3 maja – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki

4 maja – DZIEŃ STRAŻAKA

Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Wszyscy znamy odwagę i poświęcenie strażaków w ochronie życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Życzmy Wszystkim Strażakom szczęśliwych powrotów z akcji i starajmy się dbać o to, aby nasza nieuwaga, szczególnie w obecnym okresie suszy,   nie była powodem ich aktywności.

W tym czasie szczególnym – pierwszej majówki 2020 r., gdy odpowiedzialnie odpowiadamy na hasło 

 

 

 

 

 

 

 

nasze możliwości i  aktywności w obchodach świąt i rocznic są ograniczone lub zakazane prawnie.

Możemy jednak  pewne bezpieczne działania podejmować.

  1. Przeszukać zasoby Internetu w celu pogłębienia wiadomości o wydarzeniach związanych z daną kartką z kalendarza historycznego.
  2. Zawiesić przed domem flagę Rzeczpospolitej lub poprosić rodzica.
  3. Wysłuchać w Internecie na stronie Parafii Bychawa 3 maja w Uroczystość NMP Królowej Polski Mszy Św. w intencji Ojczyzny.
  4. Napisać życzenia dla bychawskich strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z okazji ich święta.

Wszystkim Nam życzmy  zdrowia, bezpiecznych aktywności w czasie wolnym i radosnego powrotu do zdalnego nauczania po majowym odpoczynku.

Zbigniew Milanowski

  • Post author:
  • Post category:Pamięć