Klasy III z wizytą w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Klasy III z wizytą w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

9 listopada uczniowie klas 3 a i 3 b wybrali się z wizytą do teatru.

Spektakl Słowik i Babka Natura opowiada historię Babci Dory, która po śmierci swojego męża musi przeprowadzić się do miasta i zamieszkać z rodziną syna. Tutaj światem rządzi internet, pośpiech, brak rozmów i prawdziwych kontaktów między ludźmi i naturą, wszędzie są śmieci, w sklepie nie można dostać żadnego zdrowego i naturalnie wyprodukowanego produktu. Taki świat dla Babci Dory jest nie do przyjęcia i postanawia go zmienić, sama przy tym uczy się trochę tych nowych technologii. W tej rewolucji pomagają jej dwie przyjaciółki: Gęś Alicja i Świnia Apolonia.

To piękna opowieść o szanowaniu siebie na wzajem i środowiska wokół nas, o komunikacji między człowiekiem a naturą, o tym, żeby zwracać uwagę na to co jest ważne i nam bliskie o poszanowaniu rodziny i natury o prawdziwych relacjach i świecie.

Tytułowy słowik stanowi luźną parafrazę baśni Andersena o tym samym tytule. Twórcy sięgają po klasyczną opowieść, by na jej bazie zbudować zupełnie nową, utrzymaną jednak w tym samym duchu historię.

Wymowa spektaklu, podobnie jak baśni Andersena, stanowi pochwałę tego co prawdziwe, nad tym co sztuczne – prawdziwych relacji i obcowania z naturą, zamiast życia w cyfrowym, mechanicznym świecie.

 

Małgorzata Grabczyńska
Jolanta Stoczkowska