Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, jest ważną datą w polskiej historii. Obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli w 1918 roku. Przypominanie kluczowych dla naszego narodu wydarzeń to bardzo istotna część edukacji, dlatego w naszej szkole corocznie podkreślamy wagę i  przypominamy znaczenie Dnia Niepodległości, tym bardziej, że imię Polski Niepodległej, które nosi nasza szkoła, tak bardzo łączy się z historią naszego państwa. Jest to również Święto Naszej Szkoły.

Przypadająca w tym roku 105. rocznica obchodzona była jak zwykle uroczyście.
9 listopada odbyły się dwie okolicznościowe akademie, a i uczniowie oraz nauczyciele swoimi galowymi strojami oraz przypiętymi kotylionami w barwach narodowych zaznaczyli szczególny charakter tego dnia.

11 listopada społeczność naszej szkoły przygotowała część artystyczną, którą mieszkańcy Bychawy mieli okazję obejrzeć w kościele parafialnym przed Mszą Św. odprawioną w intencji Ojczyzny. W prowadzonym przez Matyldę Hanaj i Miłosza Ziarnieckiego, uczniów klas młodszych, z uczniami klasy 7 b: Mają Kostrubą, Igą Kowalską, Laurą Wójcik, Michałem Milanowskim, Franciszkiem Mączką dialogu, którzy przybliżyli nam rys historyczny tego tak ważnego dla nas święta. Recytowana przez Natalię Korbę, Oliwię Mikulską, Julię Popławską, Aleksandrę Ścierzyńską, Laurę Wójcik i Stanisława Mitułę poezja przypomniała widzom, że odzyskanie przez Polskę niepodległości było długotrwałym i trudnym procesem, a także fakt, że po 1918 r. Polacy nie cieszyli się zbyt długo wolnością i po raz kolejny zmuszeni zostali do walki o  niezależność.  Pieśni
o tematyce patriotycznej oraz Hymn Szkoły w wykonaniu szkolnego chóru oraz solistów: Mai Dworak,  Darii Sak, Mai Zdun i Stanisława Mituły przy akompaniamencie Miłosza Rugały i Cezarego Korby wzbudziły refleksję na temat niepodległości i wolności, które były i są wartościami dla każdego Polaka. Tę niepowtarzalna oprawę muzyczną przygotował p. Krzysztof Mendykowski.

Bychawski kościół i hala sportowa zamieniły się w swoisty salon niepodległościowy za sprawą p. Magdaleny Miszczak, która opracowała scenariusz uroczystości i przygotowała do występu recytatorów oraz p. Agnieszki Daśko, której dekoracja stała się dopełnieniem klimatu zadumy. Jak podkreślali po uroczystościach widzowie, wszystkim udzieliło się niekłamane wzruszenie. Występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów, nauczycieli, bychawian oraz przybyłych gości.

Dziękujemy za piękne występy i za chwile, które pozwoliły zatrzymać się przez chwilę, aby przypomnieć sobie, jak istotne są wartości takie jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

Magdalena Miszczak

  • Post author:
  • Post category:Pamięć