SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – INDIE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – INDIE

W środę 30 listopada 2022 r.  uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły w ramach „Spotkania z podróżnikiem” odbyli fascynującą, wirtualną podróż do Indii.  Przewodnikiem tej wyprawy był pan Dariusz Rochecki z grupy „Trzask.pl”. Dzięki prezentacji zdjęć i pełnej pasji, barwnej narracji, uczestnicy spotkania wtopili się w tłumy przechodniów. Zobaczyli jeden z siedmiu cudów świata – Taj Mahal, nazywany świątynią miłości. Z wielkim zaskoczeniem oglądali Karni Mata – świątynię szczurów, gdzie gryzonie traktowane są po królewsku. Do świątyni wchodzi się boso. Osoba, która nadepnie na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota lub srebra. Jest to związane z różnymi obyczajami i wierzeniami hindusów, którzy są przekonani, że wśród szczurów znajdują się  ich zmarli przodkowie.

Uczniowie zobaczyli również jak wygląda udział w fascynującej podróży, podczas której na grzbiecie wielbłąda podróżnicy przemierzyli Pustynię Thar i widzieli słynne Niebieskie Miasto.  Usłyszeli o Gandhim i niepodległych Indiach. Nie zabrakło również informacji na temat „świętych krów” w Indiach.

Uczniowie poznali typowy męski i kobiecy strój Hindusów, czyli dhoti i sari, które niektórzy mogli osobiście przymierzyć. Dowiedzieli się także, dlaczego kobiety w Indiach malują sobie dłonie i stopy oraz dlaczego noszą bindi – czerwony znak na czole.

Na tym niezwykłym spotkaniu Pan Dariusz pokazał dwa oblicza tego państwa. Jedno to piękne, egzotyczne  krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate  pałace i świątynie takie jak np. okazałe  Taj Mahal  – mauzoleum  z białego marmuru, wzniesione przez  Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.  Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy, gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach oraz stert odpadów, między którymi świnie wyszukują resztek jedzenia.

Podróżnik udzielił wielu cennych wskazówek dotyczących między innymi spożywania napojów czy gościnności w Indiach. Wiele ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tego kraju złożyło się na niezwykłą lekcję i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz do egzotycznych podróży.

Z całą pewnością to spotkanie było bardzo dobrą formą edukacji oraz ciekawym sposobem realizacji podstawy programowej. 

/Dorota Drążek/