Klasowy Konkurs Plastyczny „Kokarda Narodowa”

Uczniowie klasy V b wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Daśko zorganizowali Klasowy Konkurs Plastyczny na „Kokardę Narodową”. Głównym celem konkursu było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny.  

Z przyjemnością podajemy wyniki współrywalizacji:
I miejsceZuzanna Błasik
II miejscePaulina Marzec
III miejscePaweł Kostrzewa

Wyróżnienia: Filip Lemiecha, Julia Bielak, Amelia Prącik oraz Mateusz Madejczyk.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

         Pierwszy zapis ustanawiający biało-czerwoną kokardę jako jeden z symboli narodowych, pojawił się w 1831 roku.  „Pierwotnie były to kokardy, a więc kawałki wstążki zawiązane w tradycyjny sposób. Niekiedy, uwzględniając myśl, ideę, kokardami nazywano też naturalne liście, kwiaty, a nawet pęczki słomy, jeżeli noszone były jako znak politycznej czy społecznej przynależności. Nazwa ta przeszła z czasem na tzw. rozetki z wstążek albo z tłoczonej i malowanej blachy a także na inne materiały wycinane w koliste lub owalne znaczki..”, wyjaśniał w tekście z 1917 roku pisarz i historyk Franciszek Kamocki.
         Nieco później istotą koloru kokardy narodowej zajął się Adam Chmiel. W 1919 roku pisał, że układając barwy na kokardach powinniśmy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku chorągwi. Jeśli są w niej dwa kolory to ten, który znajduje się wyżej, występuje w kokardzie podwójnie. Zgodnie z tą prawidłowością, polska ozdoba powinna więc mieć biały, otoczony czerwienią środek i białą obwódkę.
Podobny pogląd wyrażono w Encyklopedii Gutenberga z 1931 roku. Wówczas dopuszczono dwa rodzaje kokard – z białym środkiem, czerwonym kołem i białym otokiem oraz białym środkiem i czerwonym otokiem. Tłumaczono, że biała barwa jako kolor polskiego orła, jest ważniejsza, dlatego została umieszczona w środku. W dawnych czasach często pomijano te zalecenia i powszechne stało się noszenie ozdób o odwróconej kolejności.

Dzisiaj kokardy noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Od 9 kwietnia 2014 roku obowiązkowo przypinają je przedstawiciele polskich sił zbrojnych. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.

A. Daśko

  • Post author:
  • Post category:Nauka