W Krakowie o niepodległości

5 grudnia 2019r. już chyba na zawsze pozostanie nam w pamięci. Tego dnia bowiem uczeń naszej szkoły Jakub Kostruba z klasy VIII „a” wziął udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „ Polska Niepodległa”. Miejscem zmagań finalistów był Kraków, a dokładniej Hotel Europejski znajdujący się nieopodal najważniejszych zabytków tego miasta.

Jak przebiegał finał? O to zapytaliśmy Jakuba. Poniżej garść najważniejszych faktów podanych przez naszego finalistę.

Miesiąc przed finałem 5 listopada we wtorek otrzymałem radosną informacje o moim wejściu do ścisłego finału konkursu. Po pierwszym wspaniałym wrażeniu i radości wziąłem się do pracy. Nauka o tym okresie historycznym jest dla mnie ciekawa i dająca satysfakcję. Przez czas przygotowań starałem przygotować się jak najlepiej, wiedząc że konkurencja będzie silna. W przygotowaniach wspierała mnie rodzina, szkoła i znajomi. Szczególnie chciałbym podziękować mojej klasie, od której usłyszałem przed wyjazdem do Krakowa wiele ciepłych słów wsparcia. Do Krakowa dotarłem dzień przed finałem w godzinach wieczornych. Następny dzień w Mieście Królów był dla mnie dniem pełnym emocji związanych z finałem. Uczestnicy z całej Polski mieli za zadanie zmierzyć się z testem wiedzy składającym się z 25 pytań otwartych. Na udzielenie odpowiedzi wszyscy mieliśmy zaledwie 40min. Pytania nie należały do łatwych, wymagały szczegółowej wiedzy z tematyki odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Po napisaniu testu mieliśmy chwilę przerwy podczas której jury konkursu oceniało nasze prace. Z niecierpliwością wszyscy oczekiwaliśmy na wyniki. Gdy one zostały ogłoszone to kolejnym etapem były rozmowy z finalistami. Niestety zabrakło mi niewiele punktów, aby być na podium. Gra była warta zachodu, bo laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postacie sprzętu elektronicznego. Pomysł konkursu był bardzo ciekawy. Dawał możliwość zainteresowanym uczniom na różnych szczeblach edukacji sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności w niekonwencjonalny sposób. Osobiście bardzo cieszę się, że miałem możliwość wzięcia udziału. Organizator ( Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Indywidualnego w Krakowie) zapowiedział kontynuację konkursu w kolejnych latach. Mogę zapewnić, że już za rok- jako uczeń szkoły ponadpodstawowej – wezmę w nim udział. Mam nadzieje, że osiągnę podobny sukces.

Tyle na gorąco o swoich wrażeniach związanych z wyjazdem na wielki finał do Krakowa przedstawił nam Jakub. Kubie, ale także wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. Zainteresowanie konkursem było ogromne, co świadczy o popularności tych treści historycznych wśród dzieci i młodzieży, szczególnie po ubiegłorocznych hucznych obchodach w całym kraju 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Finaliści okazali się najlepsi spośród ponad 1000 uczestników zgłoszonych z całej Polski. Samo dotarcie do finału wymagało pokonania wielu rywali i jest na pewno ogromnym sukcesem tych młodych ludzi, którzy dotarli 5 grudnia do Krakowa i otoczeni historią zacnego Hotelu Europejskiego zmierzyli się z historią.

Jakże miło nam wszystkim, że wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły – Szkoły Podstawowej w Bychawie, pasjonat historii – Jakub Kostruba. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Zbigniew Milanowski

Jakub Kostruba