Lekcja historii inaczej

Lekcja historii inaczej

8 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez grupę pasjonatów historii  Rekonstrukto. Termin pokazu pięknie połączył dwa ważne i żywe dla Polaków wydarzenia – rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada 1918r. i rocznicę wybuchu II wojny światowej w 1939r. Podczas żywej lekcji historii uczniowie w kilku grupach wiekowych poznawali działania Polaków w czasie  kampanii wrześniowej  w 1939 roku. Opowieści rekonstruktorów wzbogacone zostały prezentacją umundurowania polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji oraz różnych rodzajów uzbrojenia. Pokazane zostały również wojskowe przedmioty codziennego użytku. W pokazie mogli brać udział chętni uczniowie aktywizowani przez prowadzących, wcielający się w role żołnierzy polskiego Września. Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże ciekawą nieodległą przeszłość naszej Ojczyzny.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za finansową pomoc w realizacji pokazu historycznego.
Jak podano wcześniej czas tego wydarzenia historycznego połączył się z rocznicą odzyskania niepodległości w 1918r.

Rekonstrukcja

Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosili szkoły do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11.

„Mamy nadzieję, że to jest inicjatywa, która przyjmie się na stałe i radosne śpiewanie hymnu przez dzieci i młodzież, łącznie z dorosłymi będzie takim ciekawym, sympatycznym akcentem kojarzącym się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę” – powiedział minister. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyliśmy  na 100. rocznicę odzyskania niepodległości wraz z uczniami oraz nauczycielami z innych szkół w Polsce.

Szkoła do hymnu

Zbigniew Milanowski