ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. POLSKI NIEPODLEGŁEJ W BYCHAWIE

ŚWIĘTO  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  IM.  POLSKI  NIEPODLEGŁEJ  W  BYCHAWIE

11 Listopada to symboliczna data – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale również Święto naszej szkoły, bowiem od 11 listopada 2020 roku Szkoła Podstawowa w Bychawie nosi imię Polski Niepodległej. Z tej okazji przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny. Z uwagi na czas pandemii nie mogliśmy zaprezentować go całej społeczności i nagranie publikujemy na stronie internetowej szkoły (kanał YouTube). Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego.

„Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle  o nią walczyć. Nic nie jest nam dane raz na zawsze”słowa Jana Pawła II przywołała Iga Rudzik z klasy VIII C, która była konferansjerem szkolnej uroczystości. Pamiętając te słowa, a także historię naszego kraju, dokładamy starań, by pielęgnować historię i kulturę naszego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie.

Wprowadzeniem w część artystyczną były słowa Mai Regmunt z klasy VII A oraz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” zaprezentowana przez Aleksandrę Piórkowską z klasy VII C.

Występ naszych uczniów miał na celu przypomnienie wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Wędrówkę po kartach historii rozpoczęliśmy od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, a chór zaśpiewał „Krakowiaka Kościuszki” („Bartoszu, Bartoszu”).

Mimo walki Polaków powstanie kościuszkowskie upadło, natomiast w 1795 r. nastąpił III rozbiór. Polska zniknęła z mapy Europy, ale nie zginął naród polski. W swej recytacji Zuzanna Błasik z klasy VII B przekonywała, że żołnierze polscy wytrwale walczyli i modlili się o wolny kraj. Początkowe sukcesy Napoleona dawały nadzieję na spełnienie marzeń. Wkrótce jednak Polacy zmuszeni byli do organizowania powstań narodowych, emigracji z kraju. Mówili o tym wierszem romantycznego poety Szymon Mańkowski i Paweł Godula z klasy V D. Kolejne powstania pochłonęły tysiące ofiar, a tych, co przeżyli, zesłały na katorgę na Sybir, naraziły na utratę majątków, rozdzieliły z bliskimi, rodziną. Podkreślił to w recytacji „Listu do matki” Krzysztof Gąbka z klasy VIII C.

Później Europa stanęła w obliczu konfliktu zbrojnego. Sojusze zawarte między zaborcami zaczęły się łamać. Sprzymierzone wcześniej mocarstwa były w konflikcie i wystąpiły przeciwko sobie do walki zbrojnej. Ostatecznie w 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Z Krakowa w kierunku zaboru rosyjskiego wyruszyła polska Pierwsza Kompania Kadrowa dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Chór zaśpiewał zatem „Pierwszą kadrową”. Niestety, czasem Polacy wcieleni do wrogich sobie armii musieli brać udział w bratobójczej walce, o której mówili bracia Marcel i Kornel Mączka z klasy V A.

Pierwsza wojna światowa niosła wiele cierpienia, ale dzięki niej realne stawały się marzenia o wolnym kraju. Polscy żołnierze walczyli o przesuwanie linii frontu, szczególnie odznaczyły się wtedy Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego. Wysłuchaliśmy pieśni chóru „My, pierwsza brygada”, która zagrzewała wówczas legionistów do walki.

Wojna trwała 4 lata, pochłonęła miliony ofiar. Państwa zaborcze osłabione wojną i konfliktami wewnętrznymi nie były w stanie przeszkodzić odrodzeniu się Polski Niepodległej i – wobec nacisku -unieważniły traktaty rozbiorowe. Powstało niepodległe państwo polskie, o którym mówiła w swej recytacji Oliwia Kmieć z klasy VII A.

Wszyscy pamiętamy, że za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Polskę uznaje się 11 listopada 1918 roku. Jednak „żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyło wielu Polaków.

To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, mamy też możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz pamięci o bohaterach narodowych. Podkreśliła to kolejna piosenka w wykonaniu solistek: Mai Dworak z klasy VI B i Mai Dziadosz z klasy VII A oraz chóru pod tytułem: „Co to jest niepodległość?”, a także  recytacja Stanisława Mituły z klasy V B.

Dzisiaj żyjemy w Polsce wolnej, możemy korzystać z wolności słowa, odkrywać zakłamane fakty z przeszłości czy podróżować w dowolne zakątki świata. Jednak wolność, którą teraz mamy, nie tak dawno była marzeniem wielu Polaków. Skłaniając do refleksji nad wolnością, Daria Sak z klasy V C wraz   z towarzyszeniem chóru zaśpiewała piosenkę „Myślimy o Polsce”. Dzisiaj mamy niepodległość, ale nie jest nam ona dana na zawsze. Niepodległe państwo  wymaga pielęgnowania pamięci o postaciach i wydarzeniach historycznych, szacunku dla tradycji i o tym na zakończenie występu przypomniała Oliwia Kmieć  z klasy VII A.

W Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie dbamy zatem, by uczniowie znali historię rodzinnego kraju. Jesteśmy przekonani, że dla współczesnego młodego Polaka patriotyzm to nie walka zbrojna, ale umiłowanie historii, języka, kultury, tradycji narodowych i zwyczajów lokalnych. Dowodzą tego również inne działania związane z edukacją patriotyczną realizowane w naszej szkole.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu szkoły.

Montaż słowno-muzyczny na podstawie autorskiego scenariusza p. Amelii Multan i p. Anny Siek przygotowali:

Krzysztof Mendykowski – chór i występy wokalistów,
Amelia Multan – opieka nad recytatorami,
Agnieszka Dasko – dekoracja hali sportowej,
Artur Chrzanowski – nagranie występu i publikacja materiału w Internecie.

Amelia Multan