Drodzy Rodzice!

Drodzy Rodzice!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie książek ma walory edukacyjne i wychowawcze. Jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży. Zgodzicie się też zapewne, że we współczesnej dobie cyfryzacji i powszechnego korzystania z mediów społecznościowych, trudno jest namówić dzieci do sięgania po literaturę. Łatwiej jest kupić dziecku nowe gry komputerowe, niż mobilizować pociechy do żmudnego ćwiczenia pisania i czytania.
Niestety złe nawyki prowadzą do coraz większych braków: ubogiej wyobraźni i fantazji (bo jak tu wymyślić przygody dla swojego komputerowego bohatera?), a i pamięć dziecięca też nie taka, o jakiej byśmy marzyli, gdy w głowie brakuje twórczych pomysłów.
Warto uświadamiać dzieciom, że cała mądrość świata, wszystko, co kiedykolwiek wymyślono, zbudowano i stworzono, pochodzi z książek. Dzieci bacznie nas obserwują, naśladują w każdej dziedzinie życia. Potrzeba im wiele wsparcia, ciepła i rozmów, kształtowania dobrych nawyków, pozytywnych wzmocnień. To daje im wiarę w swoje siły.
Dlatego starajmy się poświęcić dziecku jak najwięcej czasu, wykorzystajmy każdy moment na wspólne czytanie, wspieranie się i dyskutowanie o tym, co wartościowe, a co nie.
Uświadamiajmy młodym ludziom, że człowiek, który kocha książki, ma w sobie siłę i zdobywa ogromną wiedzę. Opowieści w nich spisane sprawiają, że człowiek staje się silniejszy, mądrzejszy i wrażliwszy. Zwróćmy uwagę, że ktoś, kto jest oczytany, nadal wzbudza podziw otoczenia. Wie, jak się zachować i co powiedzieć.

Wiele rzeczy być może przeminie, a książki przetrwają!