18 maja 2020 r. przypadnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

 

18 maja 2020 r. przypadnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
“ Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała”

źródło: www.sejm.gov.pl

Św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Leopold Tyrmand i Roman Ingarden – to niektórzy z patronów roku 2020. Obecny rok jest także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.
W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II czytamy, “ …że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski”.
W tekście przypomniano, że dzięki pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem „Solidarności”, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – napisano w dokumencie sejmowym.

W celu lepszego poznania spuścizny Jana Pawła II – człowieka, który odmienił oblicze Kościoła i Polski proponujemy odwiedzić stronę portalu https://jp2online.pl/

Dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące Jana Pawła II w jednym miejscu w Internecie – to cel portalu JP2online. Serwis został otwarty w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Ciekawe linki w serwisie warte polecenia to Multimedialny Biogram Jana Pawła II.:
https://jp2online.pl/intro.html
https://biogram.jp2online.pl/
https://biogram.jp2online.pl/karol/
https://biogram.jp2online.pl/kaplan/
https://biogram.jp2online.pl/wujek/ Odsłona tego i kolejnych rozdziałów już wkrótce!

Warto poznać młodzieńcze lata Karola Wojtyły, który w 1978 r. wybrany został na papieża. Przyjął wówczas imię “ Jan Paweł II”.

Zbigniew Milanowski