Książka dla ucznia

Drodzy uczniowie!

Na świecie powstało i wciąż powstaje tak wiele różnego rodzaju książek, że nie sposób wszystkich przeczytać. Wiele z nich doczekało się ekranizacji. Nie zapominajcie jednak, że filmy nie pogłębiają umiejętności czytania ze zrozumieniem!

Są takie dzieła literackie, które szczególnie warto poznać, dlatego teraz kilka z nich polecamy do przeczytania poza obowiązkowymi lekturami:

Książki dla dzieci 7 – 10 lat

1. Seria “Zaopiekuj się mną” Holly Webb.

Dzieci kochają zwierzęta. Holly Webb w swoich książkach opisuje perypetie piesków, kotków czy króliczków, które są przygarniane przez dzieci. To właśnie dzieci się nimi opiekują i dzieci się o nie troszczą.

2. Seria “Biuro detektytwistyczne Lassego i Mai”.

Opowiada o parze dziecięcych detektywów Lassem i Mai, którzy rozwiązują zagadki.

3.,, Hihopter” Małgorzata Musierowicz.

Małgorzata Musierowicz wspaniale pokazuje to w jaki sposób dzieci budują samoocenę i relacje z otoczeniem. Krótkie historyjki o dzieciach w szkole i w klasie głęboko wchodzą w przeżycia wewnętrzne bohaterów .

4. „O czym szumią wierzby” Keneth Grahame

Historia, którą powinno poznać każde dziecko. To piękne opowieści o przygodach grupy zwierzątek, które zawsze niosą ze sobą życiowe mądrości o przyjaźni, miłości i szacunku do świata oraz innych stworzeń.

5. ,,Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke

Książka detektywistyczna dla młodszych dzieci. Składa się na nią kilkanaście zagadek „kryminalnych”, które dzieci mogą samodzielnie rozwiązywać.

6. ,,Asiunia” Joanna Papuzińska

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom.

7. ,,Serce” Edmund de Amicis

Serce – jedna z najbardziej wzruszających opowieści dla dzieci. O szczerej przyjaźni. O miłości do rodziców. O sympatii do nauczycieli.

Książki dla dzieci 11- 15 lat

1. ” Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl

Klasyczna pozycja literatury dziecięcej, po którą z przyjemnością sięgną również całkiem dorośli czytelnicy. Podczas lektury warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady.

2. Cykl „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Rick Riordan

Uwielbiany przez nastolatków (i nie tylko) cykl książek o Percym, który w wieku 12 lat dowiaduje się, że jego ojcem jest nie kto inny, jak sam Posejdon.

3. „Gwiazd naszych wina” John Green

Wzruszająca, mądra i piękna powieść dla młodzieży. Historia umierającej nastolatki, która chwilę przed śmiercią poznaje smak prawdziwej miłości…

4. Seria o Harrym Potterz . J.K. Rowling

To jedna z najpiękniejszych przygód literackich, nie tylko dla młodzieży.

5. Cykl „Dziennik cwaniaczka” Jeff Kinney

Cykl książek dla młodzieży, opowiadający o perypetiach nastoletniego Grega.

6. ,,Zew krwi” Jack London

,,Zew krwi” to jedna z najbardziej znanych i poczytnych powieści Jacka Londona. Wielokrotnie trafiała na srebrny ekran. Bohaterem powieści jest pies Buck – który wiódł spokojne życie u boku kochającego pana…….

7. „Lukrecja” Anna Gościnny

Dziewczyny wkraczają do świata Mikołajka!

8. Seria ,, Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki

To opowieść o trójce współczesnych dzieci: Kukim, Tosi i Filipie. Książka zabiera do świata magii…

Zapraszamy do lektury!