Bezpieczne ferie zimowe

Bitwa na śnieżki
Nie lep kulki śnieżnej z kamieniem w środku, to zły pomysł! Można zrobić komuś krzywdę, a na pewno tego nie chcesz. Zabawa musi być bezpieczna.
Nie obrzucaj śniegiem samochodów będących w ruchu, to może spowodować wypadek!
Nie rzucaj śnieżkami w pobliżu domów to może grozić rozbiciem okna. Lepiej będzie jak poszukamy drzewa lub ulepimy bałwana i w niego będziemy rzucać śnieżkami.

Jazda na sankach i nartach
Naszą jazdę na sankach czy nartach musimy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca, które jest do tego wyznaczone – z dala od ruchliwych szos, ulic i dróg – tor saneczkowy lub stok narciarski, lecz nie zapomnij tam o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa:
Nie chodź po torze gdy inni zjeżdżają.
Podchodź na górę z boku toru aby nie przeszkadzać innym uczestnikom śnieżnego szaleństwa.
W czasie zjeżdżania zachowaj bezpieczną odległość między sankami by nie doszło do kolizji.
Unikaj saneczkowania na brzuchu bo może TOBIE stać się krzywda.
Wyciąg narciarski oszczędza Twoje siły, lecz na nim obowiązuje regulamin do którego musisz się dostosować i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Jazda na łyżwach
Nigdy nie ślizgaj się po lodzie na rzece lub dzikim jeziorze, bo nie wiesz jakiej grubości jest tafla lodu.
Nie wybiegaj na lód który już pod kimś się załamał, a jeśli znajdziesz się w sytuacji gdy lód zaczyna pękać, połóż się na nim, to rozłoży Twój ciężar ciała. A gdy chcesz udzielić pomocy osobie pod którą załamał się już lód, podaj mu długi przedmiot, gałąź, deskę, lub szalik i poproś o pomoc najbliższą osobę dorosłą, lecz nigdy nie wchodź w takiej sytuacji na lód.

Kulig
Ta forma zabawy ciesząca się ogromną popularnością, a do zorganizowania go potrzebne są trzy rzeczy: sanie, konie i śnieg. Kulig ma charakter krajoznawczy i zawsze musi być zorganizowany pod opieką dorosłych.
Ze względu na bezpieczeństwo sanki wiążemy ze sobą grubą linią lub łańcuchem.
Nigdy nie wykorzystujemy do tego samochodu – jest to bardzo niebezpieczne.
Na sankach nie przepychamy się, bo to może grozić wypadnięciem z ich.
Kulig ze względów bezpieczeństwa nie powinien być organizowany na ruchliwej drodze.

źródło: http://tarnow.policja.gov.pl/?strona=bezpieczne_ferie

Rady dla rodziców tutaj

Bezpieczne wakacje

BEZPIECZNIE NAD WODĄ

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
1. Brak umiejętności pływania.
2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji.
4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
5. Pływanie w miejscach zabronionych.
6. Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi.
10.Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
18. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze – możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
19. Dbaj o czystość wody w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj, aby dzieci przed kąpielą załatwiły się). Jeżeli są do tego warunki do, wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem (znajdują się one prawie zawsze na kąpieliskach zorganizowanych i na pływalniach).

BEZPIECZNIE NA SŁOŃCU

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:
1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
2. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
4. Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Oparzenia słoneczne
W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Udar słoneczny
Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza. 

BEZPIECZNIE NA ROWERZE

Przyczyny wypadków
Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
2. W czasie jazdy używaj kasku.
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na
    hamulcu.
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość..
..w jakiej znajdują się samochody. Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenie i zacznij liczyć. Jeżeli po doliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód Cię nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem – tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania zanim minie Cię samochód, miną co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do 10, będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13. 

BEZPIECZNIE W DOMU I NA PODWÓRKU

Zabawa
Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.
Są to:
gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch
prąd elektryczny – może Cię porazić,
ogień – możesz spowodować pożar,
woda – możesz zalać mieszkanie,
ostre przedmioty – grożą zranieniem,
lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi
Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon – wykorzystaj go – zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

Na podwórku
Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego.
W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.
 
żródło: www.nasztomaszow.pl/policja/bezpieczne-wakacje/320