Lublin z innej perspektywy, czyli wycieczka klasy VIIIB do Lublina.
Każdy z nas zapewne odwiedza Lublin, lecz zazwyczaj w celach konsumpcyjnych. Przejeżdżamy przez komercyjne strefy miasta, które nie są całością tego, co oferuje nam to miejsce. Nie zwracamy uwagi na piękno. Krótko mówiąc, ograniczamy się tylko do tego, co konieczne. Jak się mówi: „Cudze chwalimy, a swego nie znamy”. My, jako klasa żądna przygód i nowych doświadczeń, chcieliśmy przełamać tę barierę.
Wycieczka zaczęła się od odwiedzenia Majdanka, czyli drugiego pod względem wielkości, obozu koncentracyjnego w okupowanej przez nazistów Polsce, miejsca mordu setek tysięcy niewinnych ludzi. Było to dla nas wszystkich doświadczenie wstrząsające, lecz historia powinna być powszechnie znana, aby nikt już nie popełniał podobnych błędów. Po poznaniu jakże drastycznej historii tego miejsca, udaliśmy się do starego więzienia, które po śmierci Stalina zostało przekształcone w muzeum. Zapoznaliśmy się z historią wybudowanej w połowie XIV wieku słynnej i unikatowej Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.
Po opuszczeniu zamku zwiedziliśmy lubelskie stare miasto i posłuchaliśmy okolicznych legend doskonale opowiadanych przez panią przewodnik, która bardzo precyzowała każdy szczegół. Co ciekawe, wielką atrakcją dla uczniów były gołębie na rynku. Po tak długim spacerze zrobiliśmy się głodni, dlatego udaliśmy się na warsztaty do muzeum cebularza, gdzie samodzielnie zrobiliśmy swoje własne placki. Po wszystkim poszliśmy na Plac Litewski, gdzie mieliśmy trochę czasu dla siebie. Mogliśmy pomachać przez portal do ludzi z Dublina, Wilna i Nowego Jorku. Na naszej trasie został ostatni punkt – Katedra Lubelska. Pięknie zdobiona barokowa świątynia Jezuitów. Niestety tutaj dobiegał koniec naszej wyprawy. Musieliśmy się pożegnać z panią przewodnik, którą ciepło wspominamy.
Z tej wycieczki wynieśliśmy wiele doświadczeń, które zmieniły nasze życie. Nigdy już nie spojrzymy na Lublin jak na zwykłe miasto. Podczas tej przygody przeżywaliśmy wiele emocji: zdruzgotanie, jak i radość. Już wiemy, dlaczego warto patrzeć na to, co jest dookoła nas i to doceniać.
Uczniowie kl. 8 B
Franciszek Mączka, Michał Milanowski, Stanisław Mituła, Paweł Żak