Matylda Hanaj i Stanisław Mituła – gratulacje za recytacje!

Matylda Hanaj i Stanisław Mituła – gratulacje za recytacje!
Sukces młodych recytatorów ze Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie.

Jesienny Konkurs Recytatorski to cykliczna impreza organizowana rokrocznie przez lubelskie instytucje kultury. Spośród podobnych wydarzeń wyróżnia się tematyką, która zawsze przypisana jest do danej edycji i w każdym roku inna. Tematem przewodnim 28. wydania konkursu są bajki, baśnie i legendy, które stanowią bogatą inspirację dla uczestników i nie tylko przenoszą ich w świat dziecięcych opowieści, ale zachęcają do refleksji nad współczesnym światem. Organizatorzy podkreślają, że bajki, baśnie i legendy, choć znane z dzieciństwa, mogą być inspiracją do głębszych przemyśleń o wartościach, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Wystąpienia recytatorów miały być przypomnieniem, że najstarsze opowieści wciąż niosą mądrość i mogą stanowić inspirację do lepszego zrozumienia siebie oraz otaczającej rzeczywistości.

15 października do Centrum Spotkania Kultur na przesłuchanie w etapie powiatowym wybrało się dwoje uczniów Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie: Matylda Hanaj z kl. IVB z „Bajką o Czerwonym Kapturku” oraz Stanisław Mituła z kl. VIII B z ludową opowieścią pt. „Kosiarz i wilk” Marii Niklewiczowej  z tomiku „Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata”. Obydwoje zostali  przygotowani przez swoją polonistkę panią Magdalenę Miszczak. Mimo że dzień przywitał młodych recytatorów poszarzałą aurą z deszczowym niebem, nabrał jednak barw zaraz po  dotarciu na miejsce. Klimatyczna sala Klubu Muzycznego CSK wypełniona była niemal po brzegi. Ponad 50 uczestników powiatu lubelskiego oraz świdnickiego przyjechało, by stanąć w recytatorskich szrankach i  zaprezentować swoje umiejętności interpretacyjne, głosowe i poniekąd aktorskie. Emocje sięgały zenitu, stres narastał, a trema trawiła trzewia młodych. Dla rozluźnienia wszyscy wzięli udział w rozgrzewce bogatej w ćwiczenia głosowe, emisyjne, oddechowe oraz logopedyczne zabarwione dużą dawką humoru, pozytywnej motywującej energii i budującego wsparcia. O to chodziło!

Po rozpoczęciu przesłuchań uczestnicy prezentowali się w pięciu kategoriach wiekowych; klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe i dorośli. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury udało się na obrady, a czekający na ich wyniki recytatorzy mieli możliwość skorzystania z niezwykle ciekawych, wartościowych i pełnych humoru, warsztatów. Bawiliśmy się wybornie, więc czas minął błyskawicznie. Tym milej było nam wysłuchać werdyktu, gdyż okazało się, że tego deszczowego dnia los i jurorzy sprzyjali naszym reprezentantom i właśnie dla nich zaświeciło słońce.  Zarówno Matylda, jak i Stasiek otrzymali nagrody za swoje prezentacje. Dla Matyldy zadanie było o tyle trudniejsze, że jej kategoria wiekowa była najbardziej liczna, a ona, jako uczennica klasy IV, musiała konkurować z szóstoklasistami, co było nie lada wyzwaniem. Staszek miał nieco mniej liczną konkurencję, a jego prezentacja otrzymała dodatkowo nominację do dalszego etapu i w listopadzie  powalczy on jeszcze w turnieju wojewódzkim. Gratulujemy Matyldzie, która już wcześniej zasłynęła jako świetna recytatorka. Trzymamy zaś mocno kciuki za Staśka i jego powodzenie w kolejnych recytatorskich zmaganiach. Podziękowania płyną do pani Magdaleny Miszczak  za inspirujące warsztaty z kultury żywego słowa, cierpliwość i poświęcony prywatny czas. Nauka, jak widać nie uciekła w las razem wilkami –  bohaterami obydwu prezentowanych tekstów.  PROTOKÓŁ TURNIEJU POWIATOWEGO POWIAT LUBELSKI I ŚWIDNICKI 28. JESIENNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO – Centrum Spotkania Kultur (csklublin.pl)

Ilona Fijołek-Mituła

  • Post author:
  • Post category:Konkurs