Wycieczka klas piątych do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego

Wycieczka klas piątych do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego

W dniach 29-30 maja 2023r. Klasy piąte pojechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego.

W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy gród Kraka. Najpierw wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Kazimierz, słynną krakowską dzielnicę żydowską, związaną z historią Krakowa od czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego. Na Kazimierzu odwiedziliśmy ul. Szeroką, ławeczkę Jana Karskiego i mieliśmy okazję wejść do Synagogi. W Synagodze Starej obecnie mieści się oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa. W środku można obejrzeć wystawę „Dzieje i kultura Żydów Krakowskich”.

Następnym punktem programu był Wawel. U stóp Wzgórza Wawelskiego odwiedziliśmy pomnik smoka Wawelskiego, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na Wawelu zwiedzaliśmy Katedrę z dzwonem Zygmunta. Po wspięciu się na wieżę Katedry Wawelskiej każdy uczestnik wycieczki miał szansę dotknąć serce dzwonu i pomyśleć życzenie. Legenda głosi, że życzenie to się spełnia. Zwiedziliśmy również krypty królewskie, gdzie znajdują się sarkofagi władców i przywódców Polski oraz sławnych poetów- Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Następnie Traktem Królewskim udaliśmy się na starówkę. Na Rynku Głównym spędziliśmy trochę więcej czasu. Zwiedzaliśmy ul. Floriańską, Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza oraz Sukiennice, będące wizytówką miasta, perłą renesansowej architektury i najstarszym krakowskim „centrum handlowym”. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zakup pamiątek i odpoczynek „pod Adasiem”, czyli pomnikiem Adama Mickiewicza.

Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do hotelu. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji przyszedł czas na odpoczynek i integrację.

W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy. Po przejeździe do Ojcowa odwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale i niezwykłą formację skalną -Maczugę Herkulesa. Potem czekała nas wspinaczka do Groty Łokietka. W grocie panuje stała temperatura 7 stopni Celsjusza, a przesączająca się przez skały woda tworzy piękne nacieki skalne. Następnie szlakiem zeszliśmy do tzw. Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Czekał nas jeszcze tylko spacer na miejsce zbiórki i krótka przerwa na zakup pamiątek.

W końcu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po drodze zatrzymaliśmy się na posiłek i chwilę oddechu w MacDonaldzie.

W godzinach wieczornych zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Bychawy.

wychowawcy klas piątych