Covid-owe zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Covid-owe zakończenie roku szkolnego 2019/2020

 

Covid-owe zakończenie roku szkolnego

26.06.2020 r. zabrzmiał ostatni dzwonek. Dzwonek szczególny, dzwonek wyczekiwany jak nigdy dotąd, ponieważ okres od 12.03.2020 r. do 26.06.2020 r. zapamiętamy wszyscy z pewnością. Poczucie zagrożenia spowodowane epidemią, zawieszenie zajęć, nauczanie zdalne stały się naszą codziennością. W końcu przyszedł ten oczekiwany przez całą społeczność uczniowską dzień zakończenia roku szkolnego 2019/2020.

W nietuzinkowym roku szkolnym również uroczystość zakończenia roku przybrała szczególny wymiar. Wszystkie klasy żegnały się z wychowawcami w różnych godzinach z zachowaniem rygoru sanitarnego, w maseczkach i rękawiczkach, w odpowiednim dystansie, bez uścisków dłoni.

Chcieliśmy jednak, nawet w tak trudnych warunkach, podkreślić fakt, że mury naszej szkoły opuszczają uczniowie dwóch klas ósmych. Ich pożegnanie odbyło się w hali sportowej. Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i powitaniach głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Tudrujek, po niej wystąpili zaproszeni goście: Burmistrz Bychawy pan Janusz Urban i przewodnicząca Rady Rodziców pani Ilona Mituła. W imieniu wychowawców przemawiał pan Jarosław Wilczyński. Ósmoklasistów reprezentowała Wiktoria Drzewosz.

Wszyscy przemawiający podkreślali wyjątkowość tego rocznika. Nauka i przygotowania do egzaminu tych nastolatków odbywały się w domu, przed komputerami.
W życiu szkolnym tak młodych ludzi pojawiła się reforma edukacji i związane z nią ogromne wyzwania. Rozpoczynali sześcioklasową szkołę podstawową, a w trakcie nauki okazało się, że ich edukacja w murach tej szkoły będzie trwała osiem lat. Mieli zdawać dwa egzaminy: sprawdzian po szóstej klasie i egzamin gimnazjalny, a zdawali jeden – egzamin ósmoklasisty. Termin ich egzaminu wyznaczono na 21, 22, 23 kwietnia, a odbył się 16, 17 i 18 czerwca. Trudności do przezwyciężenia w ich życiu było wiele, ale przeszkody uczą pokory i sprawiają, że ludzie stają się mocniejsi. Między innymi sił i wiary w lepsze jutro życzono naszym absolwentom.

W szczególny sposób uhonorowano uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i zasłużyli na wzorową ocenę zachowania. Absolwentów, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły i tych, którzy sławili naszą „podstawówkę” podczas rywalizacji sportowych oraz najlepszego czytelnika w szkole, również wyróżniono. Pani dyrektor, wychowawcy, opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Dorota Piskorska, nauczyciel wychowania fizycznego pan Andrzej Miszczak oraz pracownik biblioteki pani Urszula Pytlak, wręczyli najlepszym nagrody.

Wyjątkowych i podniosłych chwil tego dnia było jeszcze więcej. Pani dyrektor po raz pierwszy publicznie zaprezentowała nowy sztandar szkoły, który dwa dni wcześniej dostarczono do naszej placówki.

Na koniec spotkania wychowawcy drżącymi głosami wyczytywali po raz ostatni imiona i nazwiska swoich uczniów. Wręczali im świadectwa, gratulowali oraz życzyli powodzenia na przyszłość.

Pożegnania zawsze budzą wiele emocji i refleksji …

Magdalena Miszczak