Rok szkolny 2019/2020

Rok szkolny 2018/2019

Dzień Bezpiecznego Internetu  w naszej szkole

Wtorek 5 lutego w naszej szkole, tak jak w całej Polsce i na świecie, był Dniem Bezpiecznego Internetu. W tym roku obchody koncentrowały się na haśle „Działajmy razem” i zwracana była szczególna uwaga na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Od kilku dni na korytarzach szkolnych można oglądać i czytać treści zamieszczone na plakatach dotyczących bezpieczeństwa w sieci, wykonane przez naszych uczniów w ciągu kilku ubiegłych lat. Tego dnia wszyscy nauczyciele nosili plakietki „DBI 2019 – biorę udział”, a w holu szkoły można było podziwiać prace plastyczne wykonane na konkurs „Nie hejtuję – szanuję!” /laureaci tutaj/. Uczniowie z klasy V c / Wiktoria Dulbas, Oliwia Oleszko, Iga Rudzik, Mikołaj Asyngier, Kuba Widomski i Karol Ziętek/ rozdawali wszystkim klasom ulotki propagujące bezpieczne zachowania w sieci. Piątoklasiści z powodzeniem udzielali rad młodszym kolegom, a starszym przypominali, że HEJT to zło.
Działajmy więc razem, by Internet był przyjazny dla wszystkich, nie tylko tego jednego dnia w roku. Tego życzę sobie, uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Krystyna Kostrzewska

Bezpieczne ferie

W czwartek 7 lutego uczniowie klas I Szkoły Podstawowej w Bychawie uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym z udziałem przedstawiciela KomisariatuPolicji w Bychawie dzielnicowym asp. szt. Markiem Dulbasem. Spotkanie zorganizowała pani Małgorzata Grabczyńska szkolny koordynator projektu edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”, a jego tematem było „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”.
Pan policjant przypomniał pierwszakom o zagrożeniach czyhających na dzieci w czasie ferii zimowych, omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusz udzielał wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformował dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Uczniowie brali czynny udział w dyskusji, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzy jaką już posiadają. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania i wysuwali konstruktywne wnioski.
Spotkanie z policjantem to kolejny element profilaktyki, aby rozpoczynające się ferie upłynęły zdrowo i bezpiecznie.
M. Grabczyńska

Energetyki szkodzą!

Napoje energetyczne zawierają kofeinę, a także wysoką dawkę witaminy B12. Jej przedawkowanie może doprowadzić do zaburzeń powstawania ciałek krwi, niekorzystnych zmian błony śluzowej żołądka, zapalnego stanu ust, problemów w układzie nerwowym, a także głębokiej depresji i zaburzeń wzrostu u najmłodszych. Kolejnym skutkiem ubocznym energetyków, o którym warto wspomnieć jest choroba nerwowa. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest głównie środek o nazwie Glukuronolakton. Istnieją teorie, że na początku lat 60-tych ten chemiczny specyfik został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. W swoich głównych założeniach miał on za zadanie pomagać żołnierzom amerykańskim w Wietnamie w walce ze stresem. Jego działanie było mocno halucynogenne, więc przypominał działaniem, niektóre z narkotyków. W armii szybko jednak odkryto, że jest on bardzo niebezpieczną trucizną, która może być przyczyną guzów mózgu oraz chorób wątroby. Niepokój może budzić fakt, że dzisiaj możemy go znaleźć w niektórych napojach energetycznych.
Niestety dzieci i młodzież bardzo chętnie sięgają po takie napoje nie zdając sobie sprawy z zagrożenia dla własnego zdrowia. Dlatego też zorganizowaliśmy profilaktyczny konkurs plastyczny pt. „Energetyki sił nie dają, tylko zdrowie zabierają!”. Jego efekty możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach oraz w holu szkoły. Ponad to na korytarzu szkolnym wykonaliśmy gazetkę informacyjną pod hasłem „Energetyki szkodzą!”.


Zespół do Spraw Promocji Zdrowia