Wycieczka klas piątych do Sandomierza i Nowej Dęby
W piątek 22 listopada 2024r. uczniowie klasy Va, Vb oraz kilkoro uczniów z klas siódmych pod opieką p.E.Głaz, p. A.Daśko, p. A.Nawrockiej oraz rodziców udali się na wycieczkę do Sandomierza i do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie . Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Sandomierza z wizytą w zbrojowni rycerskiej. Była to świetna lekcja historii dla naszych piątoklasistów. Mogli zobaczyć ile ważą rycerskie zbroje, przymierzyć je, a także wziąć do ręki miecz lub kuszę. Ukoronowaniem tej wizyty było spotkanie z rycerzem, który w rewelacyjny sposób, z pełną pasją i dawką humoru opowiadał ciekawe legendy.
Następnie zawitaliśmy do Świata Ojca Mateusza. W muzeum zobaczyliśmy bardzo realistyczne figury głównych bohaterów w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z planu zdjęciowego. Weszliśmy do kościoła, odwiedziliśmy pokój biskupa, plebanię, posterunek policji i celę. Niecodzienną atrakcją były naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Zobaczyliśmy przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. A co najważniejsze, można było robić zdjęcia do woli i fotografować się z aktorami. Na koniec naszej wizyty zainteresowani odwiedzili sklepik z pamiątkami, w którym kupili oryginalne gadżety opatrzone znakiem Ojciec Mateusz.
Po zjedzeniu pysznego dwudaniowego obiadu udaliśmy się do Nowej Dęby. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki oraz zapoznanie się z procesem powstawania ozdób świątecznych. Pod okiem przewodnika nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć ponad 9 tysięcy wzorów posrebrzanych i ręcznie malowanych bombek o fantazyjnych kształtach. Mogli obejrzeć jak rozwijała się technika bombek oraz jak oryginalnie udekorować bożonarodzeniowe drzewko. Każda choinka była ozdobiona w innym stylu: amerykańskim, francuskim, staropolskim, norweskim czy wiktoriańskim. Wszyscy mieli okazję zajrzeć tam, gdzie powstają bombki, pokazy wydmuchiwania, srebrzenia, ręcznego malowania budziły zachwyt nie tylko wśród naszych uczniów. Obserwowaliśmy pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Niektórzy nasi uczniowie przekonali się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których wszyscy uczestnicy ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów. Chętni udali się również do firmowego sklepu, gdzie zaopatrzyli się w przepiękne ozdoby, które upiększą domowe choinki. Po opuszczeniu tego magicznego miejsca, wszyscy pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Ewa Głaz