Warsztaty i zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku

Warsztaty i zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku

Lekcja muzealna – warsztaty i zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku ( Państwowe Muzeum na Majdanku  utworzone w 1944r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Lublin działającego w latach 1941- 1944)

Temat warsztatów: Jedyny taki dziennik

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa.

Ludzka tragedia, cierpienie i krzywda ogarniająca miliony istnień ludzkich. W czasie II wojny światowej nie były one efektem działania przypadku, losu, czy jakiejkolwiek  siły wyższej. Za całe zło odpowiadali ludzie. To właśnie okrucieństwa ideologii nazistowskiej doprowadziły do tego, że powstały obozy koncentracyjne, obozy śmierci, których bardzo dużo Niemcy założyli na okupowanych ziemiach polskich. Najbliżej nas funkcjonował obóz koncentracyjny na Majdanku. W tym roku minęło 80 lat, gdy 23 lipca 1944r.oddziały Armii Czerwonej  wkroczyły na Majdanek, z którego dzień wcześniej uciekli Niemcy pędząc na zachód w marszu z Lublina około tysiąca więźniów. Był to pierwszy większy obóz koncentracyjny, który wyzwoliła koalicja antyhitlerowska.                                                                                  

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary II wojny światowej.  Zostało utworzone już jesienią 1944r., gdy jeszcze toczyły się działania wojenne.

W każdym roku uczniowie klas VIII. systematycznie starają się zgłębiać treści martyrologii  z okresu II wojny światowej zawartej w podstawie programowej historii. W bieżącym roku 30 uczniów obecnych klas ósmych  – klasy 8 a i klasy 8 c i klasy 8 d ,udało się na warsztaty połączone ze zwiedzaniem miejsca kaźni do Państwowego Muzeum na Majdanku. Zajęcia w piątkowy dzień 20 września 2024 r. prowadzone były przez kustosza z Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku.

Tematem przewodnim ponad 6. godzinnych zajęć warsztatowych i  ścieżki historycznej  dokumentującej  najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu była analiza fragmentów dziennika  Jadwigi Ankiewicz*.

Jadwiga Ankiewicz urodziła się 11 września 1926 r. w Warszawie. W czasie wojny była sanitariuszką Szarych Szeregów. Mając 16 lat została ujęta w trakcie jednej z największych ulicznych łapanek w Warszawie i przewieziona do więzienia gestapo na Pawiaku. Następnie 17 stycznia 1943 r., została deportowana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym czasie pisała w ukryciu dziennik. 17 maja 1943 r. została zwolniona. Niestety, 30 stycznia 1944 r., w niewyjaśnionych okolicznościach, została zastrzelona przez Niemców na jednej z warszawskich ulic. Miała niewiele ponad 17 lat.

Specjalnie przygotowana publikacja pozwoliła uczniom poznać szereg zagadnień związanych z historią byłego obozu na Majdanku oraz z losami osób w nim osadzonych. Historia Majdanka rzetelnie opowiedziana przez naszego przewodnika budziła w uczniach duże zainteresowanie. „Wycieczka była bardzo ciekawa, chociaż miejsce straszne” – stwierdził jeden z uczniów. Taka prezentacja historii przemawia najbardziej i potrafi wzbudzić refleksję uczniów –  i nie tylko ich – nad tymi ponurymi i miejmy nadzieję, na zawsze zamkniętymi kartami historii ludzkości.                                                                        

W tym miejscu pragnę podziękować władzom samorządowym za udzielone wsparcie w organizacji wyjazdu do tak ważnego miejsca w edukacji historycznej uczniów naszej szkoły.

Dzięki takim gestom możliwe jest zgłębianie tematyki historycznej, w tym niełatwej tematyki obozowej w ciekawej dla uczniów formie.

Opiekunowie grupy: Magdalena Fus i Zbigniew Milanowski

własność fotografii: CHLEB WOLNOŚCIOWY PAWEŁ PIECHNIK