Dzień Pustej Klasy w Ic

Dzień Pustej Klasy to wyjątkowa, międzynarodowa inicjatywa promująca wartość edukacji poza szkolną salą. Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012r. przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny cel: sprawić, aby sale lekcyjne były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia, choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły.

Do Polski w 2015r. akcję przeniósł Łódzki Ośrodek Działań Ekologicznych „ Źródła”.

7 czerwca 2024r. uczniowie klasy Ic  z ochotą włączyli się w tą akcję i wraz ze swoją wychowawczynią przenieśli lekcje poza mury szkoły – na początek – udali się  z wizytą do Literackiego SPA – czyli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie.

Pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, na których starszy bibliotekarz p. Joanna  Marek-Stanicka zachęcała uczniów do czytania przeróżnych książek i rozwijanie zainteresowań  literaturą ( np. zaprezentowała  teatrzyk Kamishibai a w nim  „Misiowe wiadomości – niedźwiedź brunatny”).

Pod opieką p. Joanny, dzieci miały możliwość podziwiania nowego – pięknego i niezwykłego – oblicza bychawskiej biblioteki.

Po wizycie w bibliotece, uczniowie  udali się do miejskiego parku i zamiast patrzeć na tablicę – patrzyli na otaczającą przyrodę, zamiast bawić się na szkolnym korytarzu  – bawili się na parkowych alejkach, zamiast czekać na dzwonek słuchali śpiewu ptaków.

Lekcje spędzone pod „poza murami szkoły”  były dla uczniów okazją do bliskiego kontaktu z literaturą i przyrodą i  do uważnego celebrowania ich piękna.

Cel wspaniałej inicjatywy został osiągnięty.

Dzień Pustej Klasy pokazał, że  nauka może być zabawą i wielką frajdą.

/wych. Dorota Drążek/