RECYTATORSKIE ŚWIĘTO

RECYTATORSKIE ŚWIĘTO

25.04.2023 roku w naszej szkole odbył się I GMINNY KONKURS RECYTATORSKI  prozy patriotycznej ,,Wolność jest mi najdroższa”
pod patronatem Burmistrza Bychawy, w którym wzięli udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im. Ks. Dominika Maja w Zaraszowie i Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie.

Postanowiliśmy przypomnieć, że Polska, ale i inne kraje były pozbawiane autonomii. Aktualnym przykładem próby zawłaszczenia innego narodu jest tocząca się wciąż wojna w Ukrainie. Gdyby nie ludzie, którzy mieli i mają odwagę przeciwstawić się złu, wiele narodów nie mogłoby się cieszyć niezależnością. Nasze literackie spotkanie było doskonałą okazją do podkreślenia wartości wolności w naszym życiu oraz okazania głębokiego szacunku i wdzięczności bohaterom, którzy na różne sposoby z determinacją podejmowali się działań, których celem było wyswobodzenie nie tylko, ale przede wszystkim, innych ludzi.

Zmagania młodych recytatorów oceniało jury w składzie: pani Teresa Tracz i pani Joanna Wójtowicz. Komisja brała pod uwagę głównie: wybór i dobór tekstu, dostosowanie tekstu do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora, interpretację utworu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny.

Występujący włożyli wysiłek i dużo pracy w przygotowanie swoich prezentacji, co zaowocowało nagrodami i wyróżnieniami. Statuetki oraz nagrody rzeczowe ufundował Burmistrz Bychawy pan Janusz Urban, za co bardzo dziękujemy.

Kiedy uczestnicy i ich opiekunowie czekali na werdykt, chwile niepewności umilali sobie napojami oraz owocowo – słodkim poczęstunkiem, który sfinansował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bychawie pan Mateusz Wróblewski.

W końcu jurorzy wyłonili najlepszych uczestników zmagań. Najbardziej podobał się Stanisław Mituła uczeń kl. 6 b Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie, który wywalczył I miejsce, wykonując fragment utworu pt. „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” Anny Czerwińskej – Rydel. II miejsce zajęła  Aleksandra Prajsnar uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Ks. Dominika Maja w Zaraszowie, która przygotowała fragment książki pt. „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II. Na miejscu III uplasowała się  Natalia Korba uczennica klasy 7 b Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie. W jej wykonaniu usłyszeliśmy fragment „Kamieni na szaniec”  Aleksandra Kamińskiego.

Wyróżnienia przyznano następującym uczniom:

Mai  Dziadosz uczennicy klasy 8 a Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie za recytację fragmentu utworu pt. „Miasto 44”  Marcina Mastalerza, Oliwii Kmieć uczennicy klasy 8 a Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie, która przygotowała fragment powieści pt. „Czterej pancerni i pies” Janusz Przymanowskiego, Julii Popławskiej uczennicy klasy 7 b Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie, która zaprezentowała fragment utworu Tomasa Forro pt. „Apartament w hotelu Wojna”, Mai Regmunt uczennicy klasy 8 a Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Bychawie, która wykonała fragment powieści pt. „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza.

Gratulujemy! Jesteśmy pod wrażeniem wysłuchanych recytacji. Interpretacja prozy nie jest łatwa, a tematyka konkursu była wymagająca, więc tym bardziej chcę wyrazić uznanie za włożony wkład i podziękować za chwile wzruszenia. Niepodległość można doceniać na wiele sposobów. Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych jest recytacja patriotycznych tekstów. Występy uczniów są na to wystarczającym dowodem.

Chcielibyśmy podziękować również  nauczycielom  pani Annie Misztal – Trzcińskiej, pani Annie Siek, pani Amelii Dziurdzie –Multan i pani Magdalenie Miszczak za przygotowanie uczniów do konkursu oraz zaszczepienie literackich pasji i miłości do pięknej polszczyzny.

Magdalena Miszczak

  • Post author:
  • Post category:Konkurs