Andrzejki w klasie 3c

Andrzejki to stara ludowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

W zaczarowany świat wróżb przenieśli się także uczniowie z klasy IIIc. W piątek 25 listopada 2022r. odbyły się klasowe andrzejki. Uczniowie postarali się i – z niewielką pomocą rodziców- przygotowali przeróżne ciekawe wróżby a klasowa rada rodziców uprzyjemniła ten dzień pysznymi owocami, słodkościami i napojami.

Najpierw trzecioklasiści dowiedzieli się, skąd się wzięła tradycja „andrzejek” i jak je obchodzili nasi przodkowie. Potem rozpoczęła się zabawa z wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość. Uczniowie ustawiali buty w wyścigu po szybkie zamążpójście lub ożenek, wybierali pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem, losowali magiczne  przepowiednie ”Kim będę w przyszłości?”, przekłuwali szpilką serca z imionami przyszłej wybranki bądź wybranka. Uczniowie losowali zawody, które będą wykonywali w przyszłości, kręcili wirtualnym kołem fortuny „Co Cię czeka w przyszłości?”. Nie zabrakło także tradycyjnego lania wosku przez klucz. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce przy piosenkach z repertuaru dyskotekowego. Najwięcej śmiechu było przy tańczeniu „Kaczuszek” i „Makareny”. Podczas wspólnej zabawy uczniowie zaprezentowali swoje piękne kostiumy i rekwizyty.

Było bardzo miło i wesoło. Wszyscy uczniowie wiedzą dobrze, że wróżby andrzejkowe traktujemy z przymrużeniem oka, jednak bez wątpienia „andrzejki” mają w sobie niezaprzeczalnie magiczny klimat, integrują i wdrażają do ciekawego, aktywnego sposobu spędzania czasu a przede wszystkim rozwijają poczucie humoru.

/Dorota Drążek/