Klasy ósme śladami bohaterów „Kamienie na szaniec”

Klasy ósme śladami bohaterów „Kamienie na szaniec”.

Dnia 27 października 2022 roku, uczniowie klasy VIII a, b,  c, pod opieką wychowawców p. Ewy Głaz, p. Agnieszki Daśko i p. Anny Siek wyruszyli na wycieczkę szlakiem bohaterów lektury ,,Kamienie na szaniec”. Była to  niesamowita przygoda, gdyż z tego wyjazdu mogli wynieść naprawdę wiele.
Program wycieczki rozpoczęliśmy od przejazdu na trasie-Aleja Szucha- Pomnik Polski Walczącej- Pomnik Kopernika- Plac Teatralny- Arsenał. Jadąc autokarem i słuchając wypowiedzi przewodniczki, zdecydowanie wzbogaciliśmy swoją widzę z zakresu historii.
Kolejnym punktem był Cmentarz na Powązkach. Jest to zabytkowa nekropolia znajdująca się przy ul. Powązkowskiej 1 w Warszawie.  Cmentarz ten został założony 4 listopada 1790r.     W lipcu 2014 cmentarz, razem z pięcioma innymi nekropoliami tworzącymi zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, został uznany za pomnik historii. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała historię cmentarza i spoczywających tam pisarzy, malarzy, kompozytorów, polityków, naukowców, piosenkarzy… Duże wrażenie wywarły też na nas wspaniałe rzeźby, które zdobią zabytkowe nagrobki.

Po smacznym obiedzie udaliśmy się do  Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to nie tylko pozwoliło poznać nam  historię Warszawy i jej mieszkańców, ale  umożliwiło również  lepsze zrozumienie tego okresu w historii Polski oraz istoty samego powstania. Zobaczyliśmy dużo eksponatów dotyczących  powstania. Były to hełmy, mundury i ubrania powstańców, pistolety, karabiny, legitymacje, listy powstańców i biało-czerwone opaski. Były też barykady, za którymi kryli się powstańcy, motocykle, na których się poruszali i drukarnia, w której drukowali gazetki powstańcze.
Wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach, a wiedza o historii Polski zdobyta podczas zwiedzania Powązek i Muzeum Powstania Warszawskiego przyda się nie tylko na lekcjach…Warto również dodać, iż  jesienna słoneczna pogoda była  wspaniałym dodatkiem do naszej przygody.

 

Łucja Frączek i Julia Sawicka kl.8c