Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w naszej szkole !

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w naszej szkole!

W czwartkowe przedpołudnie 29 września br. społeczność naszej szkoły po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję propagującą znajomość literatury narodowej. Tego dnia nauczycielki języka polskiego: p. Magdalena Miszczak, p. Amelia Multan i p. Anna Siek wraz z uczniami przygotowały Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu ustanowionym przez Sejm naszego kraju z okazji obchodów dwusetnej rocznicy wydania „Ballad i romansów”. Prezydent Andrzej Duda wybrał w tym roku „Ballady i romanse” uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości oraz fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu’’.

Celem organizatorów wydarzenia było zaprezentowanie słuchaczom tajemniczej i romantycznej poezji, dlatego wybrane zostały najbardziej znane utwory Adama Mickiewicza (niektóre z nich są omawiane na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej). W twórczości Adama Mickiewicza wielu z nas może znaleźć aktualne prawdy i wskazówki, a język utworów poety okazał się nie taki archaiczny, jak nam się wydawało.

Tekst: Amelia Multan, zdjęcia Anna Siek

  • Post author:
  • Post category:Nauka