Klasy pierwsze na wycieczce „Szlakiem ginących zawodów”

Klasy pierwsze na wycieczce „Szlakiem ginących zawodów”

6 czerwca 2022r  uczniowie klas I a, b i c wzięli udział w wycieczce pod hasłem „Szlakiem ginących zawodów”. Zwiedzili skansen pszczelarski w Pszczelej Woli. Poznali życie pszczelej rodziny i odkryli najgłębsze tajniki ula.

Po zapoznaniu z pracą pszczelarza ruszyli do Bęczyna w odwiedziny do garncarza. Garncarz pokazał pierwszakom technikę wyrobu naczyń glinianych. Uczniowie obejrzeli bogaty zbiór wytworów garncarskich zgromadzonych w izbie garncarskiej. Mieli okazję przekonać się, iż praca garncarza wcale nie jest taka łatwa! Na terenie gospodarstwa  w Bęczynie  rodzice przygotowali dla pierwszaków pieczone kiełbaski, coś słodkiego ,owoce i soczki. Było smacznie, wesoło i przyjemnie.

Ostatnim etapem wycieczki był Wojciechów. Tam wizyta w tradycyjnej kuźni, gdzie oczekiwał na uczniów  kowal- Mistrz Sztuki Kowalskiej. Od kowala dowiedzieli się, że Wojciechów jest stolicą kowalstwa polskiego. Kowal ciekawie opowiadał o swojej pracy, pokazywał narzędzia i urządzenia niezbędne do obróbki żelaza. Uczniowie mogli obejrzeć artystyczne rękodzieła przez niego wykonane: kwietniki, stoły, krzesła, fragmenty ogrodzeń. Największe zainteresowanie wzbudził jednak pokaz kowalskich umiejętności.

Po pouczającej wędrówce zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie  wrócili do domu.

                                                          Małgorzata Grabczyńska
Jolanta Stoczkowska
Teresa Czajka