KUBISTYCZNY PORTRET

Kubizm to kierunek w sztuce, polegający na tworzeniu obrazu z wykorzystaniem brył i figur geometrycznych. Przedstawiane przedmioty czy twarze były dzielone na fragmenty i płaszczyzny, po czym zestawiane tak by ukazać ich wygląd z różnych perspektyw i w różnym oświetleniu. Narodził się we Francji w 1906r. jako bunt przeciwko sztuce tradycyjnej.  

Kubiści twierdzili, że aby przedstawić prawdę o przedmiocie, trzeba go przedstawić jednocześnie ze wszystkich stron. W tym celu dokonywali rozbicia bryły na kilka płaszczyzn. Związana jest z tym nazwa nurtu, pochodząca od francuskiego le cube, który oznacza sześcian, kostkę.  O kubiźmie mówi się często jako o najważniejszej rewolucji w historii malarstwa od czasu odkrycia perspektywy w renesansie.

Ojcami kubizmu są Georges Braque i Pablo Picasso. Uczniowie klas siódmych zainspirowani ich twórczością stworzyli kubistyczne portrety w technice pastelu olejnego. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac w holu szkoły oraz w galerii na stronie internetowej.

Agnieszka Daśko

  • Post author:
  • Post category:Konkurs