Narodowe Czytanie 2021 w naszej szkole!

W sobotę 4 września 2021 r. kolejny już raz włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem była to jubileuszowa, dziesiąta odsłona akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W wydarzeniu brali udział nauczyciele języka polskiego oraz chętni uczniowie z klas 7-8.

Jak w naszej szkole przebiegało Narodowe Czytania?

Spotkaliśmy się na Teamsie o godzinie 9.00, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej”. Utwór to komedia satyryczna Gabrieli Zapolskiej, jego prapremiera odbyła się w 1906 r. w Krakowie.

Tytułowa bohaterka Aniela Dulska jest kobietą interesu, właścicielką kamienicy czynszowej. Jest to bez wątpienia postać antypatyczna, gdyż rządzi całkowicie swoją rodziną i służbą. Mężowi na przykład wydziela cygara i pieniądze na kawiarnię. Za niepotrzebne uważa wydatki na życie kulturalne i towarzyskie syna Zbyszka. Ponadto nie kupuje gazet i nie chodzi do teatru. Na służbę krzyczy za zużywanie opału i pozostawienie np. nowej miotły na podwórku.

Nasi uczniowie z klasy VIII C przeczytali fragment tekstu: rozmowę pani Dulskiej z synem Zbyszkiem. Rolę Dulskiej odczytała Iga Rudzik, natomiast rolę Zbyszka – Mikołaj Asyngier. Dziękujemy bardzo ósmoklasistom za przygotowanie tekstu, z przyjemnością słuchaliśmy Waszej interpretacji.

Amelia Multan