Na co zwrócić uwagę, przygotowując przedszkolaka do szkoły

 

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka jeden z najważniejszych momentów w życiu. Mali uczniowie czekają na pierwszy dzwonek z radością, są podekscytowani, ale i niepewni. Niektóre dzieci odczuwają strach przed nową sytuacją – mimo długich przygotowań zarówno ze strony rodziców, jak i wychowawców przedszkolnych.

Warto się postarać, by dziecko rozpoczęło naukę z przekonaniem, że sprosta nowym wymaganiom, a edukacja szkolna stanie się nie tylko codziennym obowiązkiem, ale przede wszystkim możliwością rozwijania pasji, zdobywania umiejętności i kształtowania osobowości społecznej.

Musimy pamiętać, że kiedy dziecko idzie do szkoły, jest to moment zwrotny w jego życiu. Jego aktywność z zabawy przenosi się na naukę. Wszystko, czego uczyło się przedtem, było uczeniem okazjonalnym. Teraz nauka staje się obowiązkiem. Gotowość do podjęcia tego obowiązku uzależniona jest od rozwoju dziecka, stanu jego zdrowia i zdolności przystosowywania się do nowego środowiska. Dojrzałość szkolna obejmuje zarówno fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Stąd też mówi się o dojrzałości fizycznej, umysłowej, społecznej i emocjonalnej.

Każdy z rodziców zadaje sobie pytanie: Co powinno umieć dziecko idące do pierwszej klasy?

Dorota Drążek

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji!

INFORMACJE o SZKOLE – prezentacja

DOJRZAŁOŚĆ SZKOLNA – prezentacja